يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦
فارسي|Русский
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > اختتامیه دهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس و قرائت بیانیه پایانی


  چاپ        ارسال به دوست

اختتامیه دهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس و قرائت بیانیه پایانی

دهمین اجلاس دو سالانه گفت وگوهای مشترک اسلام و کلیسای ارتدکس روس به ریاست مشترک ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و متروپلیت فئوفان نماینده پاتریارک کریل رهبر کلیسای ارتدکس روسیه با محور «گفت وگو و همکاری بین ادیان؛ ابزار دستیابی به صلح پایدار و عادلانه» روز سه شنبه در مسکو پایان یافت.

شرکت کنندگان در این نشست دو روزه بر مبنای انجیل و قران کریم مفهوم صلح پایدار و عادلانه در مسیحیت ارتدوکس و اسلام را ارائه کرده و ابعاد نظری و عملی گفت وگوی ادیان در روسیه و ایران، مساله حمایت از اقلیت­های دینی و همچنین نقش و جایگاه تعامل های فرهنگی در پیشگیری از افراط گرایی را بررسی کردند.

همچنین طرفین بر اهمیت روزافزون گفت وگوهای دینی به عنوان پلی بین پیروان ادیان مختلف اشاره کرده و دستاوردهای این نشست ها بین ایران و روسیه نیز مورد بحث قرار گرفت و شرکت­کنندگان در پایان بر ارزشمند بودن همکاری­های دینی و اهمیت تبادل تجربیات دو کشور به صورت عملی تاکید کردند.

در بیانیه این نشست تاکید شده است: طرفین بر این مساله توافق دارند که ارزش­های اخلاقی مشترک مبنای اصلی همکاری­های اسلام و کلیسای ارتدکس با هدف اصلی برقراری عدالت و صلح است.

شرکت کنندگان همچنین سوءاستفاده از شعائر و باورهای دینی به عنوان ابزار مشروعیت بخشیدن به اعمال غیر عادلانه و خشونت زا را محکوم کردند.

رد تهدید افراط گرایی زیر پوشش شعارهای دینی، تخریب روابط سابقه دار مسیحیان و مسلمانان و همچنین تندروی در شکل و قالب دین در این بیانیه رد شد و شرکت کنندگان تاکید کردند، ماهیت ادیان عشق به همنوع و نزدیکان، احترام به دیدگاههای دیگران و پاسداری از صلح و آرامش است.

در این نشست، همچنین آزار و اذیت مسیحیان در خاورمیانه و شمال آفریقا، اسلام ستیزی و اسلام هراسی در جهان غرب برای محدود کردن باورهای دینی محکوم شد.

اهمیت سرنوشت میراث دینی و اماکن مقدس، ابراز نگرانی نسبت به تخریب اماکن شریفه در خاورمیانه و اهانت به مقدسات مسیحیان و مسلمانان به ویژه در سوریه و عراق نیز از دیگر محورهای بیانیه نشست ادیان مسکو اعلام شده است.

هیات های دینی ایران و کلیسای ارتدکس روسیه در بیانیه پایانی همچنین اقدام های افراط گرایان و تروریست­ها را قاطعانه محکوم کرده و از جوامع اسلامی و مسیحی خواستند که از اقلیت­های دینی تحت ظلم افراط گرایان حمایت کنند.

حاضرین در نشست مسکو، همچنین بر اهمیت نقش همکاری­های علمی و فرهنگی برای پیشبرد گفت وگوها، احترام متقابل و همزیستی مسالمت آمیز بین مسلمانان و مسیحیان تاکید کردند.

طرفین در جریان مذاکرات نیز برای افزایش تبادل علمی و آموزش دینی در روسیه و ایران توافق و تاکید کردند که موضوع های طرح شده در جلسات کمیسیون مشترک گفت وگوهای دو کشور در مراکز آموزش عالی مذهبی طرفین بررسی علمی شود.

 

در پایان دهمین اجلاس گفت وگوهای مشترک اسلام وکلیسای ارتدکس روس اعلام شد که تهران میزبان یازدهمین دور این نشست خواهد بود.

آیت الله علی تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری  در امور جهان اسلام، آیت الله احمد بهشتی استاد حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام اکبری جدی رئیس مرکز اسلامی مسکو، محسن اسماعیلی عضو مجلس خبرگان ، احمد احمدی رییس انتشارات سمت، فاطمه طباطبایی استاد پژوهشگاه امام خمینی، زهرا رشیدبیگی رییس بخش مرکز ارتدوکس و پروتستان مرکز گفت وگوی ادیان وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این نشست دو روزه شرکت داشتند.

 

هیات عالی دینی ایران همچنین در جریان سفر به مسکو با پاتریارک کریل رهبر و اسقف ایلاریون رئیس بخش روابط خارجی کلیسای ارتدکس روس دیدار و در باره ابعاد مختلف همکاری های مذاکره کرد.


١٣:١٨ - 1395/07/09    /    شماره : ٦٦٠٧٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان