يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦
فارسي|Русский
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > کنفرانس بین‌المللی «همکاری ایران و روسیه» در دانشگاه زبان شناسی مسکو


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس بین‌المللی «همکاری ایران و روسیه» در دانشگاه زبان شناسی مسکو

 کنفرانس علمی بین المللی «همکاری روسیه و ایران در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا» به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو، درروز چهارشنبه ۲۸ مهرماه در محل دانشگاه دولتی زبان شناسی مسکو آغاز به کار کرد.

کنفرانس علمی و عملی بین المللی «همکاری روسیه و ایران در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا» به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو، امروز چهارشنبه ۲۸ مهرماه در محل دانشگاه دولتی زبان شناسی مسکو  آغاز شد.

دکتر رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان به عنوان سخنران ویژه این کنفرانس اظهار داشت:

روابط فرهنگی ایران و روسیه هم پای با سایر روابط دارای قدمت 500 ساله است، در دوران جدید بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و در دوران پسا شوری روابط فرهنگی وارد مرحله جدیدی شده است. اسناد و موافقتنامه های مختلفی نیز این روابط را مورد حمایت قرار می دهد. اما واقعیت این است که این روابط علیرغم توسعه محسوس آن، تناسبی  با وضعیت کنونی دو کشور در سطح دو جانبه، منطقه ای و بین المللی ندارد و با چالش های جدی روبرو است.

ایشان در ادامه سخنان خود گفت ،در حالی که بیشترین چالش های ایران و روسیه در سطح دو جانبه، منطقه ای و بین المللی مانند افراطی گری، تروریسم، تفرقه های قومی، مذهبی و دینی، تهاجم فرهنگی غرب، که هویت و امنیت و ثبات کشورها و ملت های منطقه را به خطر انداخته، ماهیت و ریشه فرهنگی دارد. اما بیشترین توجه دولت مردان در دو کشور مصروف روابط سیاسی، امنیتی و اقتصادی شده است و روابط فرهنگی در یک غفلت آشکار در رده های بعدی اهمیت قرار گرفته است. این در حالی است که کار باید از همکاری های فرهنگی و تحول در این همکاری ها آغاز شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود ،تهدیدها و فرصت های مشترک دو کشور و ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های ایران و روسیه در این سطوح ایجاب می کند نوع و سطح روابط و همکاری های فرهنگی میان دو کشور مورد بازنگری و بازمهندسی اساسی قرار گیرد.

خوش‌آمدگویی به میهمانان کنفرانس با سخن ریاست دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو، کاندیدای علوم تاریخ، “ایگور ویکتورویچ مانوخین” آغاز شد و در پایان معاون امور آموزشی و پژوهشی آن دانشگاه، پروفسور “ایننارا عالیونا گوسینُوا” به سخنرانی پرداخت، میهمانان این همایش از دانشگاه های معتبر داخلی فدراسیون روسیه، جمهوری اسلامی ایران، تاجیکستان، آذربایجان و ترکمنستان حضور داشتند.

در این  کنفرانس بین المللی که در حوزه مطالعات علوم سیاسی و روابط بین الملل ایران و روسیه شد، بیست عنوان مقاله و سخنرانی ارائه گردید.

از دانشگاه علامه طباطبائی دکتر “ابوالفضل دلاوری” و دکتر “محمد جواد غلامرضا کاشی” از گروه روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی و دکتر مریم شفقی از گروه زبان روسی به سخنرانی پرداختند.

 

دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو در سال ۱۹۳۰ میلادی تاسیس شده است؛ طی سالیان این دانشگاه به نامهای مختلفی خوانده شده است. از سال ۱۹۹۰ این دانشگاه با عنوان “دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو” نام دارد. عملکرد این دانشگاه پیوند آموزش زبان¬‌های خارجی با مطالعات در حوزه علوم انسانی به واسطه دانش زبانهای خارجی است. بدین ترتیب که زبان آموزان در تخصص هایی برای نمونه زبان‌شناسی، علوم‌سیاسی، روابط بین‌الملل، منطقه شناسی، جامعه‌شناسی، علوم ارتباطات، خبرنگاری، مدیریت و دوره های آموزش تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری را می گذرانند. از همین روی ساختار این دانشگاه با ساختار دانشکده های زبان¬‌های خارجی آنگونه که در ذهنیت داخلی شکل گرفته است، بسیار متفاوت است.

 

این دانشگاه به خاطر دستاوردهای خود در عرصه پژوهش و آموزش در سال ۱۹۸۰ نشان “دوستی ملل” را دریافت داشته است.


١٧:١٥ - 1395/08/07    /    شماره : ٦٦٣٧٦٤    /    تعداد نمایش : ٣٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان