يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦
فارسي|Русский
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > نخستین جایزه منطقه ای کتاب سال در حوزه روس زبان


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین جایزه منطقه ای کتاب سال در حوزه روس زبان

 جایزه منطقه ای کتاب سال اسلام و ایران با هدف شناسایی و معرفی آثار علمی ارزشمند در دو رشته مطالعات اسلامی و ایرانی، برای اولین بار عصر امروز پنج شنبه 11 آذرماه در کتابخانه ادبیات خارجی مسکو برگزار شد.

این جایزه شامل سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح در منطقه روس زبان است و موضوعات در رشته مطالعات اسلامی شامل معارف اسلامی، تاریخ اسلام، پیامبر اسلام، رجال، اخلاق، علوم قرآنی، حدیث، ترجمه متون اسلامی، قرآن پژوهی و تفسیر، فقه و حقوق، علم کلام و فلسفه را در بر می گیرد.

در رشته مطالعات ایرانی نیز موضوعات این جایزه شامل زبان و زبان شناسی ایرانی، مردم شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری ایرانی، تاریخ و تمدن ایران باستان، ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی، مطالعات ایران امروز بود.

یک گروه از برجسته ترین اسلام شناسان روسیه تحت سرپرستی پروفسور پرزوروف اسلام شناس شهیر و عضو آکادمی علوم روسیه داوری آثار اسلام شناسی و یک گروه از برجسته ترین ایران شناسان روسیه تحت سرپرستی پروفسور میخاییل ناومکین عضو آکادمی علوم روسیه ارزیابی و داوری آثار واصله به دبیرخانه را به عهده داشتند.

آثار برتر و نفرات برگزیده در مراسمی که به همین مناسبت عصر امروز همزمان با نمایشگاه کتاب "نان فیکشن" در کتابخانه ادبیات خارجی (رودامینو) مسکو برگزار شد که مقامات علمی و فرهنگی ایران و روسیه در آن حضور داشتند.

دکتر سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در این مراسم به توسعه روابط همه جانبه ایران و روسیه اشاره نمود و توسعه روابط فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

ایشان در ادامه برگزاری  نخستین جایزه کتاب سال در منطقه روس زبان را به عنوان یکی از برنامه های بنیادین جهت معرفی بهتیرن آثار در حوزه اسلام و ایران برشمرد و ادامه این فعالیت در سال های آتی می تواند نویسندگان و آثار بیشتری را در این برنامه مشارکت دهد.

از دیگر سخنرانان این مراسم دکتر اعوانی رئیس انجمن فلسفه ،جلیسه رئیس خانه کتاب ،ایگورمانوخین رئیس دانشگاه زبان شناسی مسکو و دکتر علی اکبراف معاون انستیتو شرق شناسی روسیه و دبیر برگزاری جایزه کتاب بودند.

جوایز به برگزیدگان اول تا سوم در دو بخش اسلام و ایران به شرح ذیل اهداء گردید:

مقام اول بخش اسلام  ایوانف آ. آ. کتاب  مسی و برنزی (برنجی) ساخت ایران در نیمه دوم قرن چهاردهم

 مقام دوم آداماوا، آ. ت. کتاب چشم­انداز ایرانِ پیسِتسکی از انزلی تا تهران

مقام سوم ام. گ. کاظیموف ازباکو(آذربایجان) ترجمه کتاب رازی، نجم­الدین. مرصاد العباد

 

مقام اول بخش ایران  مومینوف، آ. ک از آلماتی(قزاقستان)  کتاب مذهب حنفی و تاریخچه آن در آسیای مرکزی

مقام دومتانِیوا- سلامت­شایوا لولا ظریفونا. فواید الفواد (1322-1308). سخنان (ملفوضات) شیخ چشتیه نظام الدین اولیاء، مرید حقیقی شاعر مشهور پارسی گوی هند، امیر حسن دهلوی

مقام سوم یانیس اشوتس از انگلستان ترجمه کتاب قونوی، صدرالدین. مفتاح الغیب

 

گفتنی است رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با همکاری  دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، موسسه خانه کتاب ایران، بنیاد بین المللی ایران شناسی مسکو، بنیاد مطالعات اسلامی- مسکو، انستیتو اطلاعات علوم اجتماعی آکادمی علوم فدراسیون روسیه، انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم فدراسیون روسیه جایزه منطقه ای کتاب سال اسلام و ایران در حوزه روس زبان را برگزار کردند.

 

 


١٠:٢٣ - 1395/09/15    /    شماره : ٦٦٦٥٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان