يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦
فارسي|Русский
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > برگزاری سومین همایش ایران شناسان و استادان زبان و ادب فارسی در فدراسیون روسیه


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سومین همایش ایران شناسان و استادان زبان و ادب فارسی در فدراسیون روسیه

سومین همایش سالانة ایرانشناسان در اقامتگاه سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با حضور باشکوه ایرانشناسان و استادان زبان فارسی فدراسیون روسیه در روز جمعه 26 آذر ماه برگزار شد. در این همایش چهره‌های علمی و فرهنگی دو کشور حضور داشتند و به طرح مشکلات و ارائة پیشنهادها برای بهتر شدن وضعیت ایرانشناسی و آموزش زبان فارسی در روسیه پرداختند.

دکتر مهدی سنایی ، ضمن عرض خیر مقدم به حاضران در همایش، با اشاره به گسترش روابط ایران و روسیه، افزود: روند کنونی و دستاورد توسعه مناسبات در تمامی زمینه ها در طول تاریخ دو کشور بی سابقه بوده و این موضوع  نشانه تحقق اراده رهبران ایران و روسیه است.

وی همچنین با اشاره به تشکیل اتحادیه همکاری های دانشگاهی ایران و روسیه و تاکید بر اهمیت شتاب گرفتن روابط در این زمینه، گفت: این علاقه وجود دارد که همکاری های دانشگاهی، علمی و فرهنگی بین دو کشور گسترش یابد و بیشتر از اکنون مردمی تر شود.                                                   .
سنایی در ادامه نیز با اشاره به اهمیت ایران شناسی برای توسعه روابط تهران و مسکو، گفت: از یک سو با گسترش مناسبات، ایران شناسی نیز ارتقا می یابد، اما از سوی دیگر، این حوزه در جایگاه ایده پردازی برای توسعه مناسبات اهمیت دارد، زیرا کارشناسان این عرصه متخصصان امور ایران و روابط دو کشور هستند که طرح ها و دیدگاههای آنان می تواند پشتوانه نظری برای گسترش همکاری ها ایجاد کند.                      .
وی تاکید کرد: ما از دیدگاهها و طرح های بنیادین در حوزه ایرانشناسی و توسعه روابط حمایت می کنیم. با توجه به سطح بالا و پیشینه ایران شناسی در روسیه نیاز به ایجاد نسل های جدید و معلمین زبان است که در این زمینه ها کارهای خوبی انجام گرفته و هر روز دانشجویان بیشتری در سراسر روسیه به ایران و زبان فارسی روی می آورند.                                                          .
سنایی گفت: باید مراقب بود تا انقطاع نسلی در ایران شناسی صورت نگیرد، زیرا این ضرورت برای اساتید و کارشناسان مرتبط اهمیت زیادی دارد.                                                                         .

 

دکتر ملکی ضمن عرض خیرمقدم و تقدیر و تشکر از دکتر سنایی، به عنوان پایه‌گذار این همایش، به این موضوع پرداختند که؛ درک متقابل ملت های ایران و روسیه موجب تثبیت شرایط در تمامی حوزه های روابط خواهد شد.

رایزن فرهنگی کشورمان به ارائه گزارشی از فعالیت های رایزنی فرهنگی در سالجاری در سه بخش آموزش زبان فارسی ،ادبیات فارسی و ایران شناسی پرداخت.

ایشان باتوجه به رشد بیش از 50 درصدی دانشجویان زبان فارسی در دانشگاه های روسیه به فعالیت های مختلف مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی در بخش های  حمایت از کرسی های زبان فارسی ،برگزاری دوره های مهارت افزایی ترجمه و آموزش زبان فارسی و برگزاری دوره های آزاد زبان فارسی در شهر های مختلف روسیه اشاره نمود .

دکتر ملکی ضمن تاکید بر اهمیت و قدمت ایرانشناسی در فدراسیون روسیه به ایجاد مرکز میراث مکتوب ایران و اسلام توسط رایزنی فرهنگی در انستیتو نسخ خطی شرقی سنت پترزبورگ اشاره نمود و برای دسترسی ایرانشناسان به منابع و متون مورد نیاز در حوزه ایران شناسی  به ایجاد دسترسی به سایت های تحقیقی و پژوهشی از جمله نورمگ و نور لایب و ایجاد کتابخانه دیجیتال در روسیه با منابع مورد نیاز در این بخش خبر داد.

ایشان در ادامه به کنفرانس بین المللی اوراسیا و تشکیل انجمن ایرانشناسان اوراسیا در سالجاری اشاره نمود و ارتباط ایرانشناسان این حوزه را در جهت تعمیق ایرانشناسی مورد تاکید قرار داد و از برنامه های آتی ایرانشناسی از جمله برگزاری نخستین کنگره ایران شناسی به مناسبت دویستمین سالگرد مکتب ایرانشناسی در سنت پترزبورگ با همکاری مراکز علمی و پژوهشی روسیه از جمله موزه ارمیتاژ به اطلاع حاضرین رساند .

 از دیگر سخنرانان همایش یک روزه ایرانشناسی دکتر ایوانف رئیس کرسی زبان فارسی انستیتو اسیا و افریقا ،دکتر صفر عبد ا... از ایرانشناسان قزاقستان ،خانم مامیدوا از انستیتو شرق شناسی ،پاول لوریه از موزه ارمیتاژ،ادریس اف سرپرست بنیاد ایران شناسی مسکو و جمعی از اساتید زبان فارسی و ایرانشناسان سراسر روسیه بودند.

 

دومین همایش سالانة ایرانشناسان فدراسیون روسیه در اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران با تقدیر از «جهانگیر دری و شریف شکور اف  » از محققین  و ایران شناسان با سابقه در روسیه   به کار خود خاتمه داد.

دکتر سنایی از ولادمیر گالوچین رئیس انجمن دوستی ایران در لتونی به لحاظ تلاش و فعالیت های متعدد ایشان در معرفی ایران امروز به صورت ویژه  قدردانی نمود.

 

 


١٠:٢٨ - 1395/09/29    /    شماره : ٦٦٧٦٨٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان