جمعه ٠٤ خرداد ١٣٩٧
فارسي|Русский

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > سلسله نشست های ادبی مولوی شناسی


  چاپ        ارسال به دوست

سلسله نشست های ادبی مولوی شناسی

چهل ویکمین نشست ادبی مولوی شناسی ،در بعد از ظهرروزپنج شنبه17 فروردین ماه  دربنیادایران شناسی  واقع در کتابخانه ادبیات خارجی مسکو برگزارشد.

دراین نشست دکتر سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه ضمن تشکر از برگزار کنندگان این نشست ظرفیت مفاخر و آثار ادبیات فارسی را برای معرفی به جامعه روس بسیار مغتنم شمرد و برگزاری نشست های ادبی را در کنار ترجمه و انتشار آثار ادبی برای علامندان این حوزه مورد تاکید قرار داد.

درابتدای جلسه دکتر بشر دوست بخشی  ازداستانهای دفترپنجم راتفسیرکردو سپس به تشریح 3 سوال بنیادی  در رابطه با مولانا و اشعار وی با موضوع :

الف. هستی ونیستی درمثنوی اشاره شد که بیت،زان که  هستی سخت مستی آورد...عقل ازسر،شرم ازدل می برد.چه تفاوتی بین این دیدگاه ودیدگاه هایدگردرباره هستی ونیستی وجوددارد؟

ب.انسان کامل مولانا باابرمرد نیچه چه تفاوتی دارد؟

ج.تضاددرمثنوی چه نقشی دارد،آیاهگل ازمثنوی متاثر است؟این بیت به چه معناست،این جهان یک فکرت است ازعقل کل..عقل چون شاه است وصورتها رسل

 

استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی وزارت علوم به اجمال به سوالات پاسخ داد و در ادامه  دکتر ملکی به تصمیم انجمن ادبی و برگزاری سلسله نشست های ادبی مولوی شناسی و انتخاب مثنوی از بین سایر آثار ادبی  اشاره نمود و برگزاری چهل نشست در مدت 2 سال با حضور علاقمندان به فرهنگ و ادبیات فارسی و اهتمام دکتر بشر دوست و ترجمه بسیار روان خانم دکتر نیکی تنکو بسیار تشکر نمود.


١٣:٠٥ - 1396/01/18    /    شماره : ٦٧٥٢٧٢    /    تعداد نمایش : ٢٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان