پنج شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٧
فارسي|Русский

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
مقاله ها و گزارش ها

 

پيوندها
نظرسنجی
طراحي جديد سايت رايزني فرهنگي مسكو را چگونه ازريابي مي كنيد؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > امضاء تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه


  چاپ        ارسال به دوست

امضاء تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه

در حاشیه برگزاری ششمین همایش فرهنگی سنت پترزبورگ تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران  و موزه ارمیتاژ در روز شنبه 27 آبان ماه به امضاء رسید.

سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان که برای شرکت درششمین همایش فرهنگی بین المللی سن پترزبورگ به این شهر سفرنموده است ، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در روسیه با میخائیل پتروفسکی رئیس موزه دولتی ارمیتاژ روسیه درخصوص زمینه های همکاری ها درحوزه میراث فرهنگی دیدار و مذاکره نمود .

پیاتروفسکی از ابتکار طرف ایرانی برای تنظیم و امضای سند همکاری بین موزه دولتی ارمیتاژ روسیه و پزوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران تشکر کرد ؛وی امضای تفاهم نامه را گامی نخست و البته مهم در جهت انجام تعاملات ؛ تبادل تجریات و برپایی نمایشگاهها و انجام فعالیت های پژوهشی مطالعاتی ذکرنمود.

بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان نیز برگزاری کنفرانس 5 قرن همکاری بین ایران و روسیه که هفته پیش درمسکوبرگزارشد را مورد اشاره قرارداد و با اعلام اینکه این تاریخ ذکرشده برای روابط ایران و روسیه بیشتر از بعد و دیدگاه روابط سیاسی است و روابط مردمان دوکشور بسیار فراتر از این می باشد ؛  امضای تفاهم نامه همکاری باموزه دولتی ارمیتاژ را اتفاق و رویدادی مهم برشمرد و ابرازامیدواری نمود امضای این سند ؛  نقطه آغازی  برای همکاری های گسترده علمی فیمابین باشد.

دکتر رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه نیز به سابقه همکاری های رایزنی فرهنگی با موزه ارمیتاژ ؛ انتخاب دو اثر از آثار موزه ارمیتاژ به عنوان آثار برتر جایزه کتاب درحوزه روس زبان و درحوزه ایران اشاره نمود .

ایشان در ادامه ضمن تشکر ازحمایت های آقای پتروفسکی برای تهیه مستندی درخصوص فرش پازیریک ؛ آمادگی رایزنی فرهنگی را برای تهیه مستند های دیگری براساس توافق با موزه اعلام نمود و برگزاری اولین کنگره ایرانشناسان اوراسیا درسال 2018 با حمایت موزه ارمیتاژ پیشنهاد نمود.

بر اساس این تفاهم نامه ؛ طرفین در زمینه انجام حفاری های باستانشناسی و مطالعه و تحقیق در خصوص مرمت و بازسازی آثار و بناهای تاریخی بطور مشترک همکاری خواهند نمود. هدف اصلی از امضای این تفاهم نامه ؛  ایجاد شرایط لازم برای همکاری های موثر در زمینه باستانشناسی ؛ تاریخ ؛ مرمت و بازسازی بناها و آثار تاریخی باستانی ؛ مطالعه بناهای تاریخی ؛ تربیت کارشناسان علمی  درحوزه میراث فرهنگی و تبادل تجربیات اعلام شده است. طبق مفاد این تفاهم نامه ؛ ایران و روسیه  بطور مشترک  در انجام حفاری های باستانشناسی بر روی طرح ها و پروژه های مورد توافق در روسیه و ایران و دیگر کشورها و نیز پژوهش  در زمینه مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی همکاری خواهند نمود.

 

 


١١:٢١ - 1396/08/28    /    شماره : ٦٩٠٢٥٥    /    تعداد نمایش : ٢٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتشارات

 

عنوان