English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٦ خرداد ١٣٩٩
اخبار > ارامنه در زمره ساکنان خوشنام ایران است


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست «حیات فرهنگی و اجتماعی ارامنه ایران» تأكيد شد؛

ارامنه در زمره ساکنان خوشنام ایران است

قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه در نشست «حیات فرهنگی و اجتماعی ارامنه ایران» گفت: ارامنه در زمره ساکنان خوشنام ایران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، سخنرانی و جلسه پرسش و پاسخ در خصوص" حیات فرهنگی و اجتماعی ارامنه ایران" با حضور رایزن فرهنگی ج ا ایران در فدراسیون روسیه در محل موزه ارمنستان مسکو، برگزار شد.

در این نشست که با حضور علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ایران و ارمنستان برگزار شد، در ابتدا آرسن گئورگیان رئیس موزه ضمن خوش آمد گفتن به مهمانان، ایرانیان و ارمنیان را در زمره کهن ترین همسایگان این حوزه معرفی کرد و سابقه داد و ستد بسیار کهن این دو ملت را با یکدیگر برشمرد.

 وی با بازخوانی تاریخ گذشته از شکل گیری نخستین امپراتوری جهان توسط ایرانیان یاد کرد که ساکنان منطقه ارمنستان در رشد و بالندگی و توسعه آن سهم داشتند و در گذار تاریخ همسایگان بسیار خوبی برای یکدیگر بوده اند و اکنون نیز هستند.

رئیس موزه ارمنستان بود و باش آزادانه ارامنه را در ایران نشانه روحیه همدیگر پذیری و مسالمت جویی ملت ایران دانست که با همین روحیه توانسته پیوستگی ملی خود را حفظ کند و تنوع مذهبی و قومی خللی به این پیوستگی و وحدت ملی وارد نکرده است.

آرسن گئورگیان رئیس موزه ارمنستان اظهار امیدواری کرد که این نوع برنامه ها در آینده توسعه یابد و دو ملت بتوانند شناخت بهتری از یکدیگر داشته باشند.

 وی با یادآوری نقش ارامنه در حوزه هنر ایران درخواست برگزاری برنامه های مشترک با هنرمندان ارمنی ایران را مطرح کرد. وی گفت: برای این مهم می¬توان برنامه ریزی کرد و تشکلهای علاقه مند به این حوزه در روسیه، از حضور این چهره های برجسته هنری و فرهنگی و دینی ارامنه ایران در روسیه استقبال می کنند.

در ادامه قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی ج ا ایران درسخنانی اظهار داشت: سهم ارامنه در بالندگی هنر و فرهنگ و صنعت و دفاع از کیان میهن بسیار برجسته است و ارامنه در زمره ساکنان خوشنام ایران است که قرنها در این قلمرو زیسته اند و فرهنگ آنان بخشی ارزشمند از منظومه فرهنگی ایران است.

رایزن فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه با توضیح چگونگی حضور ارامنه در حوزه مرکزی فلات ایران، حضور آنان را در حوزه های مختلف و در ادوار گوناگون، موجب توسعه هنری و اقتصادی و فرهنگی کشور ایران دانست.

وی با مرور انقلاب مشروطیت ایران و حضور ارامنه در این انقلاب ،سهم آنان را در جنبش های فکری و هنری نو ایران به تفصیل برشمرد و از حقوق قانونی و شهروندی آنان یاد کرد.

سلیمانی، فضای ایران را محیطی بسیار مساعد برای زیست همدلانه همه اقوام و ادیان توصیف کرد که نمونه برجسته آن ارامنه هستند که قرنها در جمع ایرانیان زیسته اند و سهم مهمی را در توسعه کشور به عهده داشته اند.

سلیمانی با یادکرد چهره های برجسته هنری و ورزشی و فرهنگی ایرانیان ارمنی، از برگزاری برنامه های مشترک در این زمینه استقبال کرد و اظهار امیدواری کرد که در پرتو این همکاری در آینده نزدیک چهره های برجسته ارامنه ایران در برنامه های مشترکی در روسیه حضور یابند و بتوانند پیام برادری دو ملت ایران و ارمنستان را بشایستگی برسانند.

در پایان شرکت کنندگان سوالات خود را درخصوص تاریخ و فرهنگ ایران و ارامنه طرح کردند که پاسخ داده شد.

انتهای پیام/م


٠٧:٢٩ - 1398/12/15    /    شماره : ٧٤٦٢٣٠    /    تعداد نمایش : ٤٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.