English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٦ خرداد ١٣٩٩
اخبار > شیوع ویروس کرونا و اختلال در فعالیت‌های فرهنگی فرانسه


  چاپ        ارسال به دوست

براساس گزارش رایزن فرهنگی ایران در فرانسه؛

شیوع ویروس کرونا و اختلال در فعالیت‌های فرهنگی فرانسه

ویروس کرونا در فرانسه همچون سایر نقاط جهان روز به روز شایع تر می‌شود و همین امر اختلالات گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف به ویژه فعالیت‌های فرهنگی این کشور ایجاد کرده است.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر اعلام وزارت بهداشت فرانسه، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در فرانسه با بیشترین تعداد افزایش طی ۲۴ ساعت گذشته یعنی ۳۷۲ مورد به رقم ۱۷۸۴ نفر رسید. همچنین تعداد بیماران فوت کرده به ۳۳ نفر افزایش یافته، و وضعیت ۸۶ نفر از مبتلایان وخیم است. امانوئل ماکرون طی اظهاراتی اتعلام داشت: شیوه ما برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از ابتدا عبارتند از:

۱- گوش دادن به نظرات دانشمندان و تسلیم نشدن در برابر هیچ نوع هراسی

۲- تلاش همه جانبه برای کاهش سرعت شیوع

۳- داشتن واکنشی متناسب و هماهنگ در سطح اروپایی

 فرانس انفو «فرانك ريستر»، وزير فرهنگ و ارتباطات فرانسه نیز به ويروس كرونا مبتلا شد. ريستر در اطلاعيه اي كه به همين مناسبت منتشر كرده خبر از مثبت بودن تست خود داده است. به گفته برخي مسئولان اين وزارتخانه وي با ماندن در خانه به صورت قرنطينه كامل از طريق دوركاري به انجام وظائف خود مشغول مي باشد. همچنین تا کنون چهار تن از اعضا و کارکنان مجلس ملی فرانسه نیز به این بیماری مبتلا شده اند. در نمودار زیر به صورت کلی نرخ رشد این ویروس از تاریخ 21 فوریه تا کنون نشان داده شده است:

در همین ارتباط دولت فرانسه ضمن عبور در مرحله دو که محدودیت های بیش تری را شامل می شود، خواستار لغو برخی رویدادهای مختلف ورزشی، فرهنگی و تفریحی به ویژه آن دسته از رویدادهایی که ابعاد بین المللی دارد، شد. بر همین أساس برگزار کنندگان رویدادهای فرهنگی در این کشور در روزهای اخیر به صورت زنجیره ای خبر از تعویق یا لغو برنامه های پیش رو کردند. در این خصوص اعلام شد که "نمایشگاه بین المللی کتاب فرانسه" که یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی این کشور می باشد و هر سال در نیمه دوم ماه مارس در پاریس برپا می شود، امسال برگزار نخواهد شد.

روزنامه لوپاریزین با انتشار خبری در همین ارتباط اضافه می کند: بی تردید اپیدمی این ویروس ضربه سختی بر بخش نشر و کتاب می باشد که در کل در وضعیت بد اقتصادی قرار دارد. لغو این نمایشگاه بر أساس تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسم ها و رویدادهای فرهنگی، ورزشی بالای 5 هزار نفر در محیط بسته می باشد.

"ونسان مونتین"، دبیر این نمایشگاه در مصاحبه ای با روزنامه لوپاریزین تصریح کرد که قرار بود در نمایشگاه امسال 1200 شرکت متشکل از ناشران، مترجمان، همکاران فعال در حوزه طبع و نشر همچنین 3 هزار مولف از 50 کشور جهان حضور یابند. هر سال معمولا بیش از 160 هزار نفر از این نمایشگاه دیدن می کنند.

در سال میلادی گذشته تظاهرات جلیقه زردها موجب زیان جدی بالغ بر 24/2 میلیارد یورو به این بخش شد. لغو برگزاری این نمایشگاه بعد از تظاهرات جلیقه زردها بیش ترین ضربه را به حوزه نشر در فرانسه وارد خواهد آورد زیرا در حاشیه این نمایشگاه قراردادها و توافق های مختلفی منعقد شده و در بخش بازدیدهای عمومی نیز کتب زیادی به فروش می رود. امسال هند به عنوان مهمان افتخاری این دوره از نمایشگاه انتخاب شده بود و جلسات و میزگردهایی برای 14 نویسنده سرشناس هندی پیش بینی شده بود. مسئولان این نمایشگاه ضمن لغو این رویداد وعده سال 2021 با حضور ایتالیا به عنوان مهمان افتخاری را دادند.

متعاقب لغو این رویداد مهم فرهنگی رویدادهای دیگری که در حوزه فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار بودند مانند مراسم هفته مد موسوم به فشن ویک پاریس یا نمایشگاه جهانی گردشگری (موندیال توریسم) طبق تصمیم مسئولان ذیربط لغو شدند. لغو این برنامه ها محدود به حوزه فرهنگی نبوده و بسیاری از رویدادها و نمایشگاه های دیگر که در ماه مارس پیش بینی شده بود، مانند مسابقات بین المللی ماراتون پاریس، نمایشگاه بین المللی خودروهای قدیمی یا نمایشگاه های دیگر در حوزه های اقتصادی نیز لغو گردیده یا به تعویق افتادند.

اما این تعطیلی ها مختص صرفا رویدادهای یا نمایشگاه های بزرگ نبوده و به طور مثال در هفته گذشته کارکنان موزه لوور با توجه به شیوع ابتلا به ویروس کرونا و تنوع بازدید کنندگان از ملیت های مختلف از این موزه، درب های این موزه را بستند و عملا این موزه را که با 9/6 میلیون بازدید کننده عملا پر بازدیدترین موزه در جهان محسوب می شود، به تعطیلی کشاندند.

در همین ارتباط "فرانک ریستر"، وزیر فرهنگ و ارتباطات فرانسه با دعوت از مسئولان اتحادیه های صنفی و فعالان حوزه فرهنگی آن ها را در مورد آخرین تحولات و الزامات قرار داد اما در خصوص بسته شدن موزه لوور از سوی کارکنان آن گفت: ضرورتی برای بستن موزه لوور وجود ندارد. ریستر افزود: وزارت بهداشت، از ابتدا مسئولیت مدیریت بحران و اطلاع رسانی در این امر را بر عهده دارد و بر أساس مقرراتی که اعلام شده تنها تجمعات بالای 5 هزار نفر در یک محیط بسته باید بسته شوند در حالی که موزه لوور بسیار بزرگ است و بازدید کنندگان آن در تالارهای متعددی در تردد هستند. متعاقب گفت گوهای صورت گرفته بین مسئولان و کارکنان نهایتا این موزه از روز چهارشنبه گذشته فعالیت خود را از سر گرفت.

لوموند در مقاله ای در همین خصوص به موضوع تاثیر سوء شیوع این ویروس به ویژه بر بخش گردشگری و طبعا آثار زیان بار آن بر موزه ها پرداخته و با اشاره به مشکلات ناشی از تعطیلی برخی رویدادهای فرهنگی به طور خاص به فعالیت موزه ها می نویسد: شیوع این ویروس و کاهش سفر گردشگران به ویژه توریست های چینی تاثیر بسیار منفی بر موزه های فرانسه داشته است.

به نوشته این روزنامه مهم ترین موزه های این کشور از موزه لوور گرفته تا موزه اورسی، از مرکز پمپیدو گرفته تا کاخ ورسای همه با کاهش شدید بازدید کنندگان روبرو شده اند. برخی مانند موزه لوور مدتی را به دلیل نگرانی از شیوع بیماری فعالیت خود را کاملا متوقف ساختند اما برخی مراکز و موزه های دیگر که باز می باشند نیز عملا در حال تعطیلی هستند.

دولت چین از همان ابتدای ماه ژانویه کلیه سفرهای گروهی شهروندان خود به خارج را به حال تعلیق درآورد. فرانسه به عنوان نخستین مقصد گردشگری در جهان در سال های اخیر در بین کشورهای اروپایی بیش ترین حجم گردشگران چینی را به خود جلب کرده بود به گونه ای که سالانه بیش از 2/2 میلیون گردشگر چینی از این کشور به ویژه شهر پاریس دیدن می کردند. از همین رو موزه لوور که پربازدیدترین موزه جهان می باشد یکی از مراکز مورد توجه این گردشگران بود به گونه ای که 75 درصد 6/9 میلیون بازدید کننده این موزه در سال میلادی گذشته را خارجی ها و در صدر آن ها گردشگران امریکایی سپس چینی تشکیل می دادند.

در خصوص کاخ ورسای که سال میلادی گذشته 2/8 میلیون نفر از آن بازدید کردند نیز لوموند می نویسد: 80 درصد بازدید کنندگان آن خارجی می باشند که چینی ها با 13 درصد عملا دومین گروه خارجی بازدید کنندگان این مجموعه کاخ های تاریخی را تشکیل می دهند. شیوع همین بیماری سبب شد که شام سالانه شورای نمایندگی سازمان های یهودی فرانسه (Crif) نیز لغو گردد. این شام مهم ترین مراسم رسمی یهودیان در فرانسه می باشد که در آن عالی ترین مقامات رسمی و دولتی فرانسه به ویژه رئیس جمهوری این کشور در آن شرکت می کنند.

نکته جالب توجه مشکل تهیه و خرید ماسک و مواد ضد عفونی کننده در داروخانه های فرانسه می باشد، که به دلیل نبود این مواد بسیاری را با مشکل روبرو کرده است. دولت هم اکنون در حال تصمیم برای ورود به مرحله 3 و اعمال محدودیت های شدیدتر می باشد.

انتهای پیام/م


١١:٠٤ - 1398/12/22    /    شماره : ٧٤٦٥٨٨    /    تعداد نمایش : ٥١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.