English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
اخبار > اسلام‌هراسی؛ هویت‌سازی جعلی از اسلام و مسلمانان/ خبرگزاري ايكنا


  چاپ        ارسال به دوست

تحقیقات آلمانی نشان می‌دهد:

اسلام‌هراسی؛ هویت‌سازی جعلی از اسلام و مسلمانان/ خبرگزاري ايكنا

گزارش و بررسی‌های اساتید بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نشان می‌دهد که اسلام‌هراسی، نقد مسلمانان یا لزوماً دین اسلام نیست، بلکه اسلام‌هراسی با ساختن یک شخصیت و هویت جعلی و غیرواقعی از اسلام و مسلمانان عمل می‌کند که رویکردی کاملاً منفی دارد و آن را به همه مسلمانان تعمیم می‌دهد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به نقل از ایکنا؛ اسلام‌هراسی در اروپا از دیرباز وجود داشته و از سپتامبر  سال ۲۰۱۱ به دنبال حوادث آمریکا به طور تصاعدی شدت گرفته و همچنان در اروپا رو به گسترش است. با وجود آن که نهادهای مدنی تلاش می‌کنند پدیده شوم اسلام‌هراسی در اروپا را به گروه‌های محدود افراطی منحصر کنند، ولی واقعیت آن است که رسانه‌های غربی، خود عامل اصلی اسلام‌هراسی بوده و هر از چند گاهی بسان مأموریتی ذاتی، آتش اسلام‌هراسی را شعله‌ورتر می‌کنند.

افزایش خصومت با مسلمانان

بنا بر اعلام رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، نخستین نتایج بررسی‌های بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی درباره اسلام‌هراسی در اروپا طی سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که اسلام‌هراسی نسبت به سال‌های قبل از آن شدت گرفته و میزان خصومت با مسلمانان در جوامع اروپایی افزایش یافته است.

 

شورای مرکزی مسلمانان آلمان با استناد به گزارش تحقیقاتی «بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی» خبر افزایش خصومت با مسلمانان در جوامع اروپایی را در تاریخ ۲۰ ژوئن ۲۰۲۰ منتشر کرد. تحقیقات این بنیاد از سوی ۳۲ استاد، کارشناس و فعال جامعه مدنی از کشورهای مختلف اروپا انجام شده است.

اساتید محقق در این راستا، گرایش‌های ضد اسلامی و مسلمان‌ستیزی را در رسانه‌ها، سیاست‌ها، دادگستری‌ها و شبکه‌های اینترنتی کشورهای اروپایی در طول سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار داده‌اند.

مسلمان‌ستیزی

در این بررسی‌ها به تحقیق گفتمان‌های ضداسلامی و مسلمان‌ستیزی از طریق توزیع اعلامیه‌های تبعیض‌آمیز، تدوین لوایح و سیاست‌های امنیتی در کشورهای اروپایی اشاره می‌شود که مسلمانان ساکن این قاره را هدف قرار می‌دهند.

بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی  اعلام کرده است که هدف از پروژه سالانه اسلام‌هراسی اروپا، مستندسازی و تحلیل روندهای گسترش اسلام‌هراسی در کشورهای مختلف اروپایی است. همه ساله در اوایل فوریه و قبل از روز جهانی مقابله با تبعیض نژادی (۲۱ مارس)، بررسی‌های سالیانه به پایان می‌رسد.

اسلام‌هراسی؛ ساخت هویتی غیرواقعی از اسلام و مسلمانان/ آماده

تعریف اسلام‌هراسی

در بخش دیگری، بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قبل از آن که به محتوا و مستندات گزارش بپردازد، درباره عبارت «اسلام‌هراسی» می‌گوید: وقتی صحبت از اسلام‌هراسی است، منظور نژادپرستی ضدمسلمانان است. اسلام‌هراسی به یک اصطلاح مشهور تبدیل شده است که در دانشگاه‌ها به همان اندازه حوزه عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقد مسلمانان یا دین اسلام لزوماً اسلام‌هراسی نیست. اسلام‌هراسی مربوط به گروهی غالب از مردم است که هدفشان تصرف، تثبیت و گسترش قدرت است. اسلام‌هراسی با ساختن یک شخصیت و هویت غیرواقعی از اسلام و مسلمانان عمل می‌کند که رویکردی کاملاً منفی دارد و آن را به همه مسلمانان تعمیم می‌دهد.

رسوایی‌های اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی

به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی اکثراً درباره این تهدید رو به رشد اسلام‌ستیزی مبهم عمل می‌کنند. از یک سو دولت‌های اروپایی در تلاش هستند گروه‌های راست افراطی را ردیابی کنند و به مقابله با آنها بپردازنند، و از طرف دیگر آنها در عادی‌سازی گفتمان‌های ضداسلامی از طریق انتشار اعلامیه‌های تبعیض‌آمیز، تصویب لوایح قانونی و اعمال سیاست‌های امنیتی با هدف مقابله با مسلمانان مقیم اروپا شراکت می‌‏کنند.

این سیاست نه فقط از سوی دولت‌های افراطی و راست‌گرا در برخی کشورهای اروپایی اعمال می‌شود، بلکه بیشتر دولت‌های لیبرال و دموکراتیک کشورهای اروپایی نیز با پیاده کردن سیاست‌های خاص خود برای محدود کردن حقوق قانونی و مدنی مسلمانان، جان آنان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

به عنوان مثال حزب آزادی اتریش در این کشور، اصلاحیه‌ای را در قوانین آموزش و پرورش این کشور به تصویب رساند که براساس آن ممنوعیت روسری  برای دانش‌آموزان تا ۱۴ سال و معلمان ایجاد می‌شو‌د. ذبح حلال در بلژیک ممنوع است. در دانمارک دست دادن به مقامات در مراسم پذیرفتن شهروندی اجباری می‏‌شود. در فرانسه قانونی در راستای بی‌طرفی مذهبی افرادی که به خدمات آموزش عمومی کمک می‌کنند، تدوین شد که براساس آن پوشش روسری در حین انجام خدمات آموزشی ممنوع است.

علاوه بر لاش دولت‌ها و احزاب سیاسی کشورهای اروپایی برای تدوین و اجرای قوانینی که به طور مستقیم با حقوق مذهبی مسلمانان به عنوان شهروندان دینی مغایرت دارد؛ برخی رسانه‌های این کشورها و نیز نهادهای غیردولتی به نوعی به گسترش احساسات اسلام‌ستیزی و ضدمسلمانان کمک می‌کنند.

جایزه نوبل

یکی از قابل توجه‌ترین رسوایی‌های ضداسلامی در سال ۲۰۱۹ که منجر به نوعی عادی‌سازی اسلام‌هراسی شد، رسوایی تصمیم کمیته نوبل مبنی بر اعطای جایزه نوبل ادبیات به «پیتر هانکه» با تمایلات ضد اسلامی و از طرفداران قتل عام مسلمانان بوسنی در دهه ۹۰ بود.

گزارش اسلام‌هراسی اروپا از سال ۲۰۱۵ از سوی بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که مقر آن در ترکیه است، تهیه می‌شود. این گزارش از نظر محتوا به موضوع خصومت با مسلمانان، بررسی و تجزیه و تحلیل آن در قاره اروپا و در ۳۲ کشور اروپایی می‌پردازد. تحقیقات به عمل آمده در گزارش ۲۰۱۹ فراتر از اتحادیه اروپاست و در آن کشورهای روسیه، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، صربستان، کوزوو، مقدونیه شمالی و مونته‌نگرو هم گنجانده شده است.

گزارش اسلام‌هراسی در اروپا می‌تواند به عنوان ابزاری مفید برای هر فعال سیاسی و اجتماعی به منظور تصمیم‌گیری مناسب برای برخورد قاطعانه با نژادپرستی ضدمسلمانان باشد.

این گزارش با تلاش ده‌ها سازمان بین‌المللی، غیردولتی، دانشگاهی، رسانه‌ای، بین‌المللی و محلی تهیه شده است و نه فقط به مظاهر خصومت با مسلمانان در ۳۲ کشور اروپایی می‌پردازد، بلکه راه‌حل‌های فعالانه از سوی جوامع مدنی به منظور مقابله با خصومت روزمره با مسلمانان را هم ارائه می‌کند.

انتهای پیام/

 


٠٩:٤٣ - 1399/04/08    /    شماره : ٧٥٣٢٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.