منو اصلی
اخبار > نگاهی به آثار هنرمندان کاریکاتوریست در رسانه‌های کنیا


  چاپ        ارسال به دوست

با موضوع «ویروس کرونا»؛

نگاهی به آثار هنرمندان کاریکاتوریست در رسانه‌های کنیا

هنرمندان کاریکاتوریست کنیا نگاه دقیق خود را در خصوص دردها و مشکلات جامعه نسبت به ویروس کرونا را در قالب تصاویر مختلفي به خوبی منعکس کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نظر می‌رسد جامعه كنيا طی سه مرحله و به تدریج مواجهه با کرونا ویروس را پذیرفته است. مرحله اول انکار بود. بسیاری از مردم پیش از ورود این ویروس به کشور یعنی کمتر از یک ماه پیش، علی رغم دریافت اخبار مختلف از گسترش ویروس در سایر نقاط دنیا، امکان ورود آن به کنیا را بسیار بعید می‌دانستند. مرحله دوم مرحله پذیرش بود، که پس از اعلام تأیید اولین مورد ابتلا در کشور آغاز شد. مرحله سوم مواجهه با واقعیت بود. به هر حال و به ویژه پس از ورود بیماری به کنیا، اکثر مردم خطر موجود را درک کرده و خود را برای تقابل با آن آماده کردند. به ویژه که به دلیل ضعف جدی در زیرساخت‌های مراقبتی و بهداشتی همگان واقفند که نباید به این بیماری مبتلا شوند.

در این میان بسیاری هم دولت را به جهت سهل‌انگاری در بستن مرزها و تعامل با کشورهای آلوده پیش از ورود بیماری مورد انتقاد قرار می‌دهند. عده ای نیز اکنون به سیاست‌های دولت انتقاد دارند. به ویژه برخورد قهرآمیز پلیس با مردم موجب ایجاد موجی از نارضایتی در شهرستان‌های مختلف در کنیا شده است.

در این میان آثار هنرمندان کاریکاتوریست جالب توجه است. آنها با نگاه دقیق خود و در قالب یک تصویر، دردها و مشکلات جامعه را به خوبی منعکس می‌کنند. در ادامه و با مشاهده این آثار می‌توان دید نسبی در خصوص چگونگی مواجهه کنیایی‌ها با کرونا به دست آورد.

در یکی از این کاریکاتورها، به معضل بی خانمانی و خیابان خوابی بخشی از جمعیت کنیا اشاره شده است. جایی که به زن و بچه‌ای که کنار خیابان برای دریافت کمک نشسته‌اند، توصیه می‌شود باید در خانه بمانند و او پاسخ می‌دهد خانه ما همین خیابان است.

در کاریکاتوری دیگر هم با نگاهی سیاسی به موضوع کرونا، از قول رییس جمهور می‌گوید این یک وضعیت بُرد بُرد است. اکنون می‌توانیم مشکلات را به کرونا مرتبط کنیم. کاریکاتوریست در این کاریکاتور از عنوان استراتژی دیپلماتیک در برابر تهدید کرونا استفاده کرده است. که بالش سفارت کنیا بر تخت چین گذاشته شده و با التماس و دعا از کرونا تقاضا می‌کند تا به کنیا رحم کند. در این کاریکاتور هم به نوعی به عدم آمادگی برای ورود حتمی کرونا اشاره شده است.

در کاریکاتوری هم، کاریکاتوریست با ترسیم اتومبیلی که پلاکش به نام رییس جمهور ثبت شده و با نقش بستن نشان حزب حاکم و با اشاره به شعار آن‌ها، نشان می‌دهد که کرونا چرخ‌های اتومبیل را جدا کرده و عملا حکومت زمین گیر شده است.

در کاریکاتوری دیگر هم به نوعی عدم آمادگی و ترس کشورهای آفریقایی از ورود ویروس کرونا به چالش کشیده شده است. در دیگر کاریکاتورها به ترس و سراسیمگی مردم و تصمیم گیران در مواجهه با کرونا، چهره کشور کنیا نوعی ترس، ابهام و عدم آمادگی از ورود کرونا و همچنین، در خانه ماندن مردم برای جلوگیری از گسترش ویروس و کمک به کادر درمانی اشاره شده است.

انتهای پیام/ص


١٠:٢٢ - 1399/01/17    /    شماره : ٧٤٧٥٥١    /    تعداد نمایش : ٤٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج